W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie wspólników spółki "Pętla Żuławska". Pętla Żuławska to świetny pomysł stworzenia produktu turystycznego poprzez rozbudowę i budowę sieci portów, przystani, pomostów i mostów na terenie Żuław oraz wokół Zalewu Wiślanego. Pierwszy etap projektu w zasadzie dobiegł końca. Piszę w zasadzie, ponieważ z oszczędności zrealizowane zostaną jeszcze zadania w Kątach Rybackich i Rybinie.
Na projekt, który obejmował rozbudowę 3 portów, budowę 2 mostów, 6 przystani i 2 pomostów wydatkowano ponad 80 milionów złotych. Oczywiście w znacznym stopniu są to środki zewnętrzne. W gminie Nowy Dwór Gdański wybudowano przystań w Osłonce. Kto tam jeszcze nie był tego serdecznie zapraszam. Warto zobaczyć.
Jednym z założeń projektu "Pętla Żuławska" było wyłonienie operatora bądź operatorów, którzy będą prowadzić działalność zarobkową na wybudowanych obiektach komercyjnych (bez mostów i pomostów). Z różnych względów proces wyłaniania operatorów trwa już dwa lata. Dopóki nie zostaną wyłonieni operatorzy (operator) działalność nie może mieć charakteru komercyjnego (czyli wszystko powinno być za darmo).
Po wielu perturbacjach 9 członkom Pętli udało się założyć spółkę. Ma ona zarządzać projektem, a co najważniejsze wyłonić, w drodze przetargu operatora (operatorów), kontrolować ich, promować produkt, pozyskiwać środki zewnętrzne. Wybrano także 3 osobową Radę Nadzorczą. Rada na pierwszym posiedzeniu 31 lipca 2013 wybrała Prezesa. Został nim Pan Michał Górski, do niedawna dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego.
W związku z tym, że wspólnie z wójtem gminy Cedry Wielkie mieliśmy zastrzeżenia co do sposobu podejmowania pierwszych decyzji oraz przepływu informacji poprosiliśmy o spotkanie wspólników. Chcieliśmy się dowiedzieć jakie są plany prezesa, ilu spółka będzie miała pracowników i jakie będą przewidywalne koszty funkcjonowania. Oraz wyraźnie zaznaczyć, że decyzje muszą być wypracowywane wspólnie przez wszystkich wspólników.
Jedno jest pewne. Przed spółką dużo niełatwej pracy, którą trzeba wykonać w szybkim tempie. Wiadomo też, że wspólnicy będą uważnie przyglądać się wydawaniu każdej złotówki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz