wtorek, 17 grudnia 2013

Wstępniak do świątecznego wydania "Wieści Nowodworskich"

Oddajemy w Państwa ręce kolejne wydanie „Wieści Nowodworskich” w dobrych nastrojach. Powód jest bardzo prozaiczny: pieniądze. Po trzech latach ciężkiej (często niedocenianej) pracy radnych, pracowników Urzędu Miejskiego i wszystkich placówek podległych gminie sytuacja finansowa gminy z miesiąca na miesiąc się poprawia. Wskaźnik zadłużenia, choć nadal bardzo wysoki, systematycznie spada. Gmina nie jest już zagrożona bankructwem i powoli odzyskuje płynność finansową.

Poprawa sytuacji finansowej skłoniła nas do podjęcia najtrudniejszej i największej operacji finansowej w obecnej kadencji. Postanowiliśmy dokonać częściowej restrukturyzacji naszego zadłużenia. W tym roku pożyczymy w formie kredytu i obligacji 13 milionów złotych, żeby spłacić najbardziej uciążliwe dla gminy kredyty. W ten sposób w latach 2014 - 2020 wydamy ponad 10 milionów mniej na obsługę zadłużenia. Środki te gmina będzie mogła przeznaczyć na wkład w inwestycje i zamierzenia realizowane przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach perspektywy finansowej 2014 - 2020.

Oczywiście musimy mieć świadomość, że sytuacja finansowa gminy jest nadal trudna i wzięte kredyty i obligacje nie obniżają naszego dotychczasowego zadłużenia. Dlatego też dalej będziemy prowadzić bardzo ostrożną gospodarkę i każdą złotówkę oglądać po kilka razy przed jej wydaniem.

Zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Życzę Państwu wiele radości i spokoju w gronie rodziny i przyjaciół. 


WESOŁYCH ŚWIĄT!

środa, 20 listopada 2013

15 lecie Powiatu Nowodworskiego

Miałem zaszczyt i przyjemność wziąć udział w uroczystej gali z okazji 15 rocznicy powstania Powiatu Nowodworskiego. Uroczystość zaszczycili Wojewoda Pomorski Pan Ryszard Stachurski, Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk, Pan senator Leszek Czarnobaj i wielu wielu innych znamienitych gości.

Był czas na wspomnienia i wzruszenia. Obejrzeliśmy film pokazujący niełatwe zmagania o powstanie powiatu. Warto pamiętać, że pomagali nam Marszałek Płażyński i ówczesny wicemarszałek Donald Tusk. Minutą ciszy uczciliśmy tych, których już nie ma: Macieja Płażyńskiego, Zbyszka Piórkowskiego i Zbyszka Strzałkowskiego.

Dziękuję Pani Staroście, że nie zapomniała o tych, którzy rozpoczęli zmagania o powiat - Basi Chudzyńskiej i Zbyszku Jabłońskim.

Świetne wystąpienie miał Marszałek Województwa Mieczysław Struk.

Treść mojego listu gratulacyjnego:


"Pani Starosta Ewa Dąbska
Pan Przewodniczący Zbigniew Ptak


Na Państwa ręce składam najserdeczniejsze życzenia z okazji 15 lat Powiatu Nowodworskiego.

Powstanie Powiatu Nowodworskiego było wydarzeniem niezwykle doniosłym dla wszystkich mieszkańców Żuław. To uhonorowanie naszych aspiracji i ambicji. To czas powrotu do Województwa Pomorskiego i przywrócenie historycznych więzi z Gdańskiem.

Składam wyrazy głębokiego szacunku i wdzięczności wszystkim, którzy przyczynili się do utworzenia Powiatu Nowodworskiego.

Z całym przekonaniem stwierdzam, że 15 lat funkcjonowania „Naszego” Powiatu to dobry okres dla Żuław i Mierzei, to czas rozwoju, wzrostu świadomości i aktywności obywatelskiej.

Życzę dalszej owocnej pracy dla dobra mieszkańców Powiatu Nowodworskiego."





Konferencja "Jak skutecznie promować Żuławy?"

W ramach podsumowania Kampanii Promocyjnej Żuław odbyła się w dniu dzisiejszym konferencja "Jak skutecznie promować Żuławy?" Przypominam, że projekt jest realizowany  od 2009 roku przez sześć Żuławskich samorządów (Cedry Wielkie, Nowy Staw, Stare Pole, Suchy Dąb, Stegna i Nowy Dwór Gdański). Nie jest to z różnych względów łatwy projekt i pieniądze też nie porażające (około 1,5 mln złotych). Ważne jest, że wspólnie realizowany przez Żuławskie samorządy. 

W konferencji wzięli udział wójtowie, burmistrzowie, był starosta Malborski, było wielu samorządowców. 

Dyrektor Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Lucewicz mówił na temat miejsca Żuław na Pomorzu. Naszych szansach i zagrożeniach.

Pan Jacek Zdrojewski właściciel firmy TREK przedstawił prezentację "Rozwój produktu turystycznego w Polsce - dobre praktyki", w której zwrócił uwagę na kierunki rozwoju i zmiany zachodzące w turystyce.

Po referatach odbyła się spontaniczna, gorąca dyskusja.

Nie ukrywam, że trochę zainteresowania wzbudził mój strój.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję.






poniedziałek, 11 listopada 2013

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych dni w roku. Jest to dobry moment, żeby zamanifestować swój szacunek do ojczyzny. W tym roku pozwoliłem sobie zaprosić na obchody, nie tylko władze samorządowe i radnych ale także szefów wszystkich funkcjonujących w naszym powiecie ugrupowań politycznych. Dlaczego? Bo to bardzo dobry dzień na zamenifestowanie, że w dniu święta narodowego jesteśmy razem, odrzucając wzajemne animozje, różnice zdań i osobiste antypatie. Niezbyt się to udało. No cóż będę próbował dalej.
Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Święta w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.



Po mszy przeszliśmy pod pomnik gdzie przypomniałem o genezie Święta. Poniżej treść mojego wystąpienia.

"Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym i wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I Wojny Światowej (tego samego dnia miała miejsce kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim).

Od pierwszych dni I wojny światowej zaborcy przejawiali zainteresowanie losem Polaków, kierując się oczywiście własnymi interesami. Zwracali się do narodu polskiego w słowach pełnych szacunku i uznania dla jego waleczności głęboko kontrastujących z niedawną polityką rusyfikacji i germanizacji. W rzeczywistości nie chodziło przecież o zmianę stanowiska zaborców w kwestii polskiej, ale o zachęcenie Polaków do złożenia ofiary krwi, rzekomo dla własnej ojczyzny. Polacy nie potraktowali tych odezw poważnie, zwłaszcza że poza pięknymi słowami i mglistymi obietnicami nic nie czyniono, by dowieść dobrej woli.

Partie i stronnictwa polityczne nie zajęły jednolitego stanowiska wobec wybuchu wojny. Endecja budowała swoje plany wskrzeszenia Polski na porozumieniu z caratem, ale kiedy carat upadł, upadły również koncepcje Romana Dmowskiego. w 1917 roku przeniósł on swoją sympatię z Rosji na Francję upatrując w niej gwaranta przyszłej niepodległości.

Środowiska niepodległościowe związane z Józefem Piłsudskim wzywały do zbrojnego wystąpienia przeciwko Rosji. Ze względów taktycznych należało działać u boku Austrii, ale to wcale nie oznaczało, że Piłsudski w jakikolwiek sposób wiązał przyszłość Polski z Austrią lub z Niemcami. Jego bliski współpracownik Witold Jodko - Narkiewicz tak przedstawił w skrócie założenia taktyczne Komendanta „Pierwsza faza wojny - jesteśmy z Niemcami przeciw Rosji. Druga końcowa faza wojny - jesteśmy z Anglią i Francją przeciw Niemcom”.

Wojna prowadzona na wyniszczenie przeciwnika, ogromne straty niemieckie w bitwie pod Verdun w 1916 r. zmusiły Niemców do intensywnego poszukiwania ludzi na front. Dlatego zainteresowano się Królestwem licząc na milion rekrutów. Stąd decyzja o wydaniu Aktu 5 listopada obiecującego powstanie samodzielnego Królestwa Polskiego. Akt 5 listopada wywołał żywą reakcję w państwach ententy. W styczniu 1917 powstała Tymczasowa Rada Stanu (Piłsudski był kierownikiem komisji wojskowej). 12 września 1917 r. obowiązki głowy państwa przejęła Rada Regencyjna. W lipcu 1917 nastąpił tak zwany „kryzys przysięgowy” tak nazwano odmowę złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec przez żołnierzy Legionów Polskich (głównie I i III Brygady). Legioniści, którzy odmówili złożenia przysięgi, zostali internowani w obozach. W nocy z 21 na 22 lipca 1917 Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski zostali aresztowani. Po krótkim przetrzymywaniu w kilku więzieniach Piłsudskiego przewieziono do Magdeburga, gdzie przebywał w ścisłej izolacji w twierdzy wojskowej.

Gdy już klęska państw centralnych była przesądzona, Rada Regencyjna 7 października 1918 r. ogłosiła niepodległość państwa.

23 października Rada Regencyjna powołała rząd Józefa Świeżyńskiego.

z 6 na 7 listopada 1918 – powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Rzeczpospolitej Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele.

10 listopada 1918 – przyjazd Józefa Piłsudskiego do Warszawy. Entuzjastycznie witany przez tłumy w aureoli bohatera narodowego. Prawie całe społeczeństwo widziało w nim wodza, który będzie kontynuował dzieło wyzwolenia i zjednoczenia państwa i stanie na jego czele. 

przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej (będącej częścią zwierzchniej władzy państwowej) Józefowi Piłsudskiemu. Piłsudski zostaje Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich;
po pertraktacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego;
rozbrojenie w nocy niemieckiego garnizonu stacjonującego w Warszawie;
12 listopada 1918 - Rada Regencyjna powierza Józefowi Piłsudskiemu misję stworzenia rządu narodowego.

14 listopada 1918 – rozwiązanie się Rady Regencyjnej i przekazanie zwierzchniej władzy państwowej w ręce Józefa Piłsudskiego. Piłsudski zostaje głową państwa (na razie bez formalnego określenia nazwy urzędu).

17 listopada 1918 - Józef Piłsudski mianuje Jędrzeja Moraczewskiego prezydentem ministrów Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.

19 listopada 1918 – wojska niemieckie zakończyły wycofywanie się z Republiki Polskiej.

22 listopada 1918 – podpisanie dekretu o podstawach ustrojowych państwa polskiego. Józef Piłsudski obejmuje urząd Tymczasowego Naczelnika Państwa.

Historycy nadal spierają się o to, jakie czynniki zdecydowały o odzyskaniu niepodległości i który z nich jest podstawowy. Wydaje się, że decydująca była walka kilku pokoleń, którą w 1918 uwieńczył sukces. Okolicznością zdecydowanie sprzyjającą walce i zwycięstwu była bez wątpienia I Wojna Światowa i takie jej zakończenie, które spowodowało upadek wszystkich zaborców. Niemcy i Austria poniosły klęskę, ale i Rosja, chociaż uczestniczyła w zwycięskim bloku, doznawała w tej wojnie samych porażek, co miało wpływ na jej sytuację wewnętrzną. Imperium ogarnięte rewolucją nie mogło prowadzić nadal polityki zaborczej i przeszkodzić w oderwaniu się Królestwa. 

Sukces trudnej i długiej drogi do odzyskania niepodległości byłby niemożliwy gdyby nie wspólny wysiłek wielu pokoleń Polaków. Historia uczy, że jesteśmy silni wtedy gdy jesteśmy razem. Dlatego listopadowe święto to dobry moment na to abyśmy pamiętali, że tylko zgoda zbuduje pomyślność naszą i przyszłych pokoleń Polaków. "
Złożyliśmy kwiaty.








Tomek Sieklucki odśpiewał pieśni patriotyczne.

Ostatnią częścią obchodów był wykład dr Dariusza Piaska "Jan III Sobieski na Żuławach" w Żuławskim Parku Historycznym.



środa, 16 października 2013

Przedszkola

W poniedziałek odwiedziłem nowodworskie przedszkola (z wyjątkiem Calineczki). Złożyłem życzenia i podziękowania za ciężką (ale jakże wdzięczną) pracę z naszymi maluchami. Wszędzie panowała bardzo fajna atmosfera, nawet Panie z przedszkola na Tczewskiej były bardzo miłe, chociaż większość z nich nie zapomni mi próby prywatyzacji. No i oczywiście rewelacyjne dzieciaki.

A teraz zdjęcia (trochę nie po kolei ale myślę, że rozpoznacie które zdjęcie z jakiego przedszkola).